Az egészséges étkezésről általában

1.

Mindenképp érdemes megjegyezni, hogy az egészséges étrend és a diétázás az két külön dolog. A diéta alkalmával súly és zsírvesztésre törekszünk, és ennek érdekében egy speciális étrendet követünk, természetesen egészséges ételekből. Tévhit azonban, hogy ha valaki egészségesen táplálkozik az fogyózik. 

Az egészséges táplálkozás az, amikor a szervezetünket minden nap változatosan, megfelelő arányban ellátjuk az általunk kiválasztott főként zöldség, gyümölcs, fehér hús, növényi tejek, sajt, tojás, túró, teljes kiörlésű gabonák, esszeciális zsírok, vitaminok, további ásványi anyagokkal és minimum napi 2 liter vízzel, amellyel a test kiválóan működik és lassulhat a természetes öregedés a bevitt antioxidánsoknak köszönhetően is.

Javaslom, nézzünk ennek utána alaposabban! 

Úgy is lehetne kezdeni ezt a cikket, ahogy a mai általános köztudatban van, hogy 3 fehér fő ellenségünk van, a fehér liszt a fehér cukor és a fehér só. Sajnos ezek valóban nem a barátaink. 

Minden élőlénynek energiára van szüksége, hogy fenntartsa működését. Mi emberek is táplálkozással látjuk el szervezetünket alkalmanként, hogy az elfogyasztott ételekből energiát nyerjünk. Csakhogy nem mindegy, hogy melyikből és mennyit! A tudomány ma már nagyon sok mindenre rácáfolt. 

Az elmúlt évtizedek alatt a zsír a vaj és a például a tojás sokszor az ellenségünk volt, úgy idővel aztán csitultak vagy megfordultak a kedélyek, jött egy új évtized, amikor már kiderült, hogy a zsír igenis kell a szervezetnek, ahogy a tojás is „jó”, mint az egyik legösszetettebb fehérje. Akkor jött új ellenség a margarin és így tovább. Úgy látszik, időszakosan valahogy mindig kell valaminek negatív hősnek lenni. De ma már beigazolódni látszanak, az összetett világszintű kutatások által, ami felé tendál az elfogadott álláspont a fejlett nyugati civilizációban, (persze a keleti népek ezt már régen tudják) hogy melyek azok az ételek amelyeket az étrendünkbe kell venni mielőbb és melyek azok amelyektől szabaduljunk, amint lehet. 

Induljunk el tehát ezen a vonalon! 

Ahogy a régi mondás tartja, az leszel amit megszel és ez valóban így igaz! 

De mit eszünk? 

A táplálékok alapvetően 3 nagy főcsoportra oszthatók, a fehérjék a zsírok és a szénhidrátok. 

Minden ételnek van kalória értéke, ezek alapján lehet kiszámolni mennyi is az annyi, viszont mi ételek eszünk és nem kalóriákat. A 3 főcsoportból a fehérje és a szénhidrát grammonként 4 kalóriát tartalmaz, a zsír pedig grammonként 9 kalóriát. Látható, hogy a zsíros ételek ugyan olyan mennyiségben több, mint dupla annyi kalóriát tartalmaznak, innen is a mondás, hogy a zsíros ételek hízlalnak és ez bizony igaz! Persze ennek más oka is van. 

A kalóriák ismeretében akár étrendet is össze lehetne állítani magunknak, ma már az internet tele van jól működő kalóriatáblázatokkal, amelyek számtalan ismert étel kalória értékét tartalmazzák. Csak ki kell válasszuk mit eszünk reggelire ebédre, vacsorára, + nass és a „nap” végén meglátjuk a program által összeadva, hogy aznap mennyi kalóriát fogyasztottunk. Aztán csodálkozunk egy nagyot! 

Nézzünk egy példát. 

Kiindulva egy ökölszabályból, vegyünk példának egy egészséges 35 éves 170 cm magas ülőmunkát végző férfit, aki napi kalóriaszükséglete min. 1500 Kcal. (vagyis kilókalória, de sokszor csak kalóriának hívják) Ez az 1.500 Kcal csak arra elég, hogy fenntartsa a szervezet működését, semmi megerőltető munkát nem végez, nem edz, nem fogy viszont nem is hízik. 

Ha ez a fiatalember 1500 Kcal-val nekikezd kertet ásni vagy téglát pakolni, nyilván nem lesz elegendő, és az anyagcsere típustól függően biztosan előbb utóbb megéhezik. 

Csak érdekesség képen megjegyeznénk, hogy elméletileg a szükséges 1500 Kcal bármiből lehetne fedeznie, ha nem számítana azok élettani hatása. Tehát pl egy Big Mac menü kólával máris 1000 + Kcal, de ha megturbózzuk és inkább baconos szendvicset kérünk ezzel máris bedobtunk 1500 Kcal és már el is értük a napi limitet egyetlen étkezéssel! 

Ha az előbbi fiatalember tudja, hogy egész nap téglát fog pakolni, nyugodtan megehetne bármit reggelire, szalonnás rántotta, kolbász, fehér kenyér stb, akár vacsorára is, mert a szervezet a bevitt táplálékot használja fel először és nagy igénybevételnél szinte azonnal el is égeti aznap. A zsírt viszont nem! Ezért van az, hogy nem egyszerű lefogyni, mert a szervezet utolsó mentsvára a zsír, és ahhoz csak legvégső esetben nyúl. 

Az emberi szervezet nagyon találékony kis gépezet, esendő de mégis tökéletes! Nincs párja a Földön ez szinte biztos. Akár napokig bírja víz nélkül és élelem nélkül is talán hetekig képes életben maradni. Úgy minden jól ki van találva, ha kell komplexen gondolkozik vagy ösztönösen, képes rögtönözni, ellátja, fejleszti, regenerálja magát ameddig bírja, még szélsőséges esetekben is. Nyilván megérdemli a megbecsülést és a jó gondoskodást is! 

Ehhez viszont hosszú távon egészséges ételeket szükséges fogyasztani. 

De mit is tart a mai tudomány helyes és egészséges táplálkozásnak, hogy a fenti előnyöket sokáig élvezhessük!? 

Alapjaiban a tudomány mai álláspontja szerint, az emberi (felnőtt) szervezetnek szüksége van megfelelő kalória értékű és minőségű, de változatos étrendre minden nap, amelyet főként zöldség és gyümölcs alapú táplálkozással, teljes kiőrlésű gabonákkal és kevés fehér hússal célszerű elérnie, minimum napi 2 liter vízzel. 

Ha ezt piramis ábrába képzeljük el, akkor a legalsó sorban, nagyjából egyenlő mennyiségben ezekből az egészséges ételekből fogyasszunk (ez természetesen egyénenként változhat): 

Teljes kiőrlésű gabonákból készült termékek, pl.:

rozskenyér, barna rizs, durum tészták, zab, továbbá esszenciális zsírok (csak hidegen sajtolt!) pl.: lenmag, szölőmag, mogyoró, tökmag olaj, oliva, dió és egyéb növényi olajok, valamint a zöldségek, főként a fodros kel származékok, kel vagy lila káposzta, padlizsán, brokkoli, gomba, karalábé, édesburgonya avokádó, banán, citrom, piros szőlő, áfonya, ribizli, mandarin, narancs, kiwi, paprika, paradicsom, (minél színesebb annál jobb) hagyma, fokhagyma stb 

Egy sorral feljebb a 2. sorban már szűkül a piramis, azaz az elfogyasztott mennyiségek belőlük is csökkennek számunkra, ebben pedig a következőket találjuk: 

Hal, fehér húsok, tejtermékek, tojás, dió, mandula, mogyoró, bab, borsó, spenót, lencse, egyéb hüvelyesek. 

Újabb sorral felfelé a 3. sorban ismét szűkül a kínálat és a javasolt mennyiség: 

Tejtermékek, lehetőleg főként növényi tejből, sajt és sajtkészítmények, túró, joghurt stb. 

És a 4. sorban piramis csúcsán azok kapnak helyet, amelyekből a legkevesebbet célszerű fogyasztani: 

Vörös hús, feldolgozott hús (szalámi, kolbász, felvágott), vaj, finomított gabonából készült ételek (péksütemények, torták), cukrozott ételek, italok, csokoládé, fehér liszt, só, fehér kenyér és tészta, burgonya stb. 

Tehát igen, a 3 fehér (fehér liszt, só, fehér cukor) valóban az „ellenségünk”, lényeg, hogy a képzeletbeli piramisunk csúcsán lévőkből a lehető legkevesebbet fogyasszunk. 

Ezeket betartani elsőre nehéznek tűnnek de valójában nem is az. Aki még nem így táplálkozik, meg kell születnie fejben egy nagy elhatározásnak, és mindig szem előtt tartva, hogy a legfőbb érték az egészség! 

Manapság sokat hallani viccesen, hogy csak egészség legyen, a többit megvesszük!

Ez jó ötlet, mert az egészséget bizony nem tudjuk megvenni! Viszont a bajt meg tudjuk előzni! 

Következő részben utánajárunk, mivel tudjuk helyettesíteni a megszokott a 3 „ellenséget” a finom lisztet a fehér cukrot és a sima asztali sót!